8 pomysłów na zdrowe i tanie jedzenie:)

January 8, 2022

Czy przeszło Ci kiedyś przez myśl, że zdrowe odżywianie wiąże się z drogimi zakupami w sklepie spożywczym? Wcale nie musi tak być! Pokażę Ci kilka pomysłów na zdrowe i jednocześnie niskobudżetowe jedzenie, tak byś mógł jeść zdrowo i bezstresowo :)

1. KORZYSTAJ Z PROMOCJI W MARKETACH
Zapewne nie raz widziałaś/łeś w markecie rabat na dany produkt z dopiskiem np. ,,kup 3 a 1 otrzymasz za darmo’’. Co wtedy pomyślałeś? … no właśnie. Wiele osób pozostaje przy zakupie jednego produktu, tak aby nie wydać zbyt dużo pieniędzy jednorazowo. Warto jednak pomyśleć długoterminowo. Jeżeli od razu kupisz trzy mleka, jedno dostaniesz gratis. Gdy zrobisz tak samo z kilkoma innymi produktami, pozwoli to Tobie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

2. OWOCE I WARZYWA KUP NA POBLISKIM RYNECZKU
Czy wiesz, że właściciel sprzedający na targu np. warzywa i owoce bardzo często wyrzuca produkty, które nie zostały sprzedane? W wielu przypadkach może okazać się, że z powodzeniem dogadasz się z właścicielem aby odłożył dla Ciebie pozostały towar i sprzedał Ci go np. 50% taniej. Natomiast często z uśmiechem na twarzy odda Ci go za darmo, tym samym nie marnując jedzenia :)

3. SŁYSZAŁEŚ O APLIKACJACH Z MOŻLIWOŚCIĄ KUPIENIA JEDZENIA NAWET O 70% TANIEJ?
           Aplikacje te pozwalają na kupowanie jedzenia, którego nie udało się sprzedać w trakcie dnia restauracjom, piekarniom czy sklepom. Pobierz aplikację, znajdź lokal w pobliżu i złóż zamówienie, aby otrzymać „paczkę-niespodziankę”. Wszystkie paczki zawierają wciąż świeże i pełnowartościowe jedzenie, które nie sprzedało się danego dnia, często kosztują zaledwie – 9,99 zł (to około jedna trzecia zwykłej ceny). Zachęcam Cię zatem do zaznajomienia się z tematem, ponieważ zaoszczędzisz i zyskasz zdrowie, a przy okazji wpłyniesz na ochronę naszej planety!

4. NIE RÓB ZAKUPÓW GDY JESTEŚ GŁODNY- ZRÓB LISTĘ ZAKUPÓW

             Czy zdarzyło Ci się pójść kiedyś do sklepu będąc głodnym? To zapewne wiesz na ile produktów masz wtedy ochotę :D. Absolutnie nie jest to dobry pomysł . Zachęcam Cię do stworzenia przemyślanej listy zakupów, z myślą o wykorzystaniu wszystkich składników. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że wszystko zostanie wykorzystane i unikniesz zbędnych pokus, które nierzadko pojawiają się w sklepie.

5. JEDZ SEZONOWO!
              Sezonowe produkty zawsze są w bardziej korzystnych cenach niż poza sezonem (czasami jest to nawet 3-4 krotna różnica). Zatem warto planować posiłki z łatwo dostępnych produktów. Jeżeli jednak lubisz zimą zjeść truskawki to….

6. ZAMROŹ I ZRÓB PRZETWORY
           To chyba najprostszy sposób na oszczędzenie pieniędzy na zdrowym jedzeniu :). Zorganizuj sobie wolną sobotę letniego poranka, i zamroź truskawki, jagody czy borówki, zrób przetwory, takie jak dżemy śliwkowe czy marmolady, możesz także zrobić zupy ze świeżych pomidorów i zawekować w słoikach oraz kiszonki z ogórków czy z kalafiorów (taak, są pyszne!:)). Możesz też zamarynować grzybki albo pikle. Pomysłów jest cała masa. Zjesz zdrowiej, taniej i smaczniej :D

7. WYKORZYSTUJ WSZYSTKIE PRODUKTY Z TWOJEJ SPIŻARNI
            Zachęcam Cię do planowania zakupów, tak aby nic się nie zepsuło. Jeżeli zostały Ci pojedyncze, niewykorzystane produkty lecz ze zbliżającą się datą ważności, zaplanuj z nich posiłek np. na obiad. Poeksperymentuj w kuchni, jednocześnie oszczędzając na kolejnych zakupach, ale również nie marnując jedzenia. :)

8. A MOŻE WYMIANA USŁUG/TOWARÓW?
            Jesteś fotografem a znajomy sąsiada ma swoje gospodarstwo? Może zorganizujesz mu fajną sesję produktów w zamian za domowe sery czy jaja? To tylko przykład, ale uwierz – jest mnóstwo osób, które tak samo jak Ty chcą zaoszczędzić, jednocześnie jedząc zdrowo, a także spełniać się w różnych innych dziedzinach. Barter jest super rozwiązaniem „win-win”. Spróbuj! :)


            Mam nadzieję, że zainspirujesz się którymś z pomysłów i uda Ci się żyć bardziej ekonomicznie, a jednocześnie w zdrowiu i dobrobycie :) A może masz jakiś pomysł, którego tutaj nie zamieściłam? Zapraszam Cię zatem do podzielenia się nim!